آثار طبیعی ملی ایران

آثار طبیعی ملی ایران

نوید

امین آقایی

۱۳۹۵/۰۲/۲۷

5443

بار بازدید شده

قله سیاه کمان

قله سیاه کمان
قله تخت سیاه کمان در استان مازندران واقع است. این تکه قله در منطقه عمومی تخت سلیمان و در جناح شمالی آن در کنار سرچشمه رودخانه سرد آبرود واقع گردیده است. بررسی توپوگرافی قله زیبا سیاه کمان از جمله مهمترین ومرتفع ترین قلل خط الرأسی است که توسط گردنه ای مرتفع به همین نام به قله چالون ازسمت جنوب متصل می باشد. در جناح شرقی قله یخچال کمان چال و در جناح غربی آن در رودخانه نفت چاک یا به قولی نفت چال قراردارد. از شمال با شیب های بسیار تندی به دره رودخانه سردآبرود وبریر می رسد. قله چالون نیز از سمت جنوب به گردنه سیاه سنگ و از سمت شرق توسط چالون کوچک به قله کلاچبند متصل می باشد. مسیر صعود به قله بهترین مسیر و مناسب ترین راه برای دستیابی به قله سیاه کمان از طریق پناهگاه سرچال است. این پناهگاه درست در روبه روی قله سیاه کمان واقع گردیده است. ما پس از تراورس عرضی از یخچال علم چال خود را به زیر گردنه معرف سیاه سنگ می رسانیم. از این نقطه با احتیاط کافی از طریق زبانه ای از یخچال علم چال و مابقی مسیر سنگلاخی و پر شب آن،خودرابه گردنه مرتفع سیاه سنگ بالا می کشیم. سپس از این نقطه به سمت شمال با پشت سر گذاردن قلل فرعی و عبور از یک شیب تند سنگلاخی به چالون دست می یابیم. قله را با مناظر زیبای آن را پشت سر نهاده، از شیب تند شمالی آن پایین می رویم. مسیر دقیقاً بر روی یال قراردارد. اُفت مسیر در حدود200 متر است و مجدداً ازسوی دیگر، ارتفاع قابل ملاحظه را به سمت قله سیاه کمان ادامه داده تا پس از مدت زمانی به قله آن دست یابیم. دیدگاه های اطراف همچنان بی نظیرند. گرده آلمانها و تخت سلیمان و مسیر را که امروز پیموده ایم. به خوبی می توان مطالعه کنیم. همچنین درشرق قلل ابیدار، دیوچال، پسند کوه، کلاچبند، مارشنو، گله گردنک، کل بزان و در شمال، قله بزرگ کرماکوه مشاهده می شود. برای بازگشت دو مسیر در پیش روی داریم. یکی از بازگشت از طریق مسیر صعود و دیگری از طریق یکی از دهلیزهای غربی قله که با شیب بسیار تندی به کف یخچال علم چال می رسد. این مسیر توأم با ریزش سنگ بوده و عبور از آن می یابد با احتیاط تمام به انجام برسد. زمان مناسب برای صعود به قله تیر ماه است. وضعیت قله در زمستان هر دو ارتفاع در زمستان زیبا و با شکوهند. برای دستیابی به این قلل یکی از کم خطر ترین مسیرها استفاده از یال دوزه کره یعنی یال شرقی سیاه کمان در ابتدای دره نفت چاک می باشد. و مسیر دوم از طریق مسیر گردنه سیاه سنگ هاست با خطر ریزش بهمن توأم می باشد.
سوالات و نظرات کاربران
0
ربابه ابراهیمی
ربابه ابراهیمی چهارشنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
طبیعت زیبایی داریم کاش همین طوری بمانند
0
عباس ولوئیان
عباس ولوئیان شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۶
تصاویر زیبایی هستش
0
behshad vzr
behshad vzr دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
اثار خیلی زیبایی داریم حیف که درست نگهشون نمیداریم
0
مریم شکری کاریزعمر
مریم شکری کاریزعمر دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
فکر نمیکردم دهلران همچین مناطقی داشته باشه
0
مهری آزادی نسب
مهری آزادی نسب دوشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
احتمال میدم تصویر ماهی مربوط به ماهی کور لرستان میشه که توی یه غار که پر از آبه زندگی میکنه و در سطح دنیا نذیر نداره. البته اگه تصویر مربوط به اون باشه!
0
محبوبه قلی پور
محبوبه قلی پور سه شنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
خیلی زیبا هستن.عالیه که این عکسا رو نشون میدین .روح ادمو تازه میکنه این زیباییها.موقع سفرهم خیلی بدرد بخوره.ممنون
0
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور سه شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۵
از کیفیت تصاویر بسیار ناراضیم و به همین دلیل لایک‌نمیکنم
0
نوید امین آقایی
نوید امین آقایی سه شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) متاسفانه از برخی از این مکان ها تصاویر بهتری پیدا نشده ، در صورتی که تصویر بهتری پیدا کردید برای ما ارسال کنید.
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني دوشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۵
همین ها رو میشه با زوایا و تکنیک های خاص عکاسی بسیار جالب تر و شگفت انگیز تر کنیم و به دنیا معرفی نماییم.جاذبه های طبیعی کشورمون رو نباید دست کم بگیریم
0
میلاد کیهان پور
میلاد کیهان پور جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
این مکان ها در ایران هستش؟؟ چقدر زیبا هستن و کاش ما مردم هم در حفظ این ها کوشا باشیم.
0
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵
کاشکی عکسای با کیفیت تری میذاشتید متاسفانه تمام نقاط توریسنی پر از زباله شده
0
مصطفی .
مصطفی ک یکشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۵
اینهمه جاهای بکر و زیبا داریم حیفه استفاد ه نکنیم و بازدید نکنیم.البته آلوده نکنیم طبیعتمون رو.