تفاوت بین قانون علمی و تئوری

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۴/۱۰/۲۳ ۰۱:۱۷ ب.ظ

25202

بار بازدید شده
difference-between-a-theory-and-scientific-law تفاوت یک نظریه و یک قانون چیست و آیا یکی بهتر از دیگری هست؟ قوانین و نظریه‌های علمی، وظایف متفاوتی دارند. یک قانون علمی میتواند نتایج یک سری شرایط اولیه‌ی مشخص را پیش بینی کند...
4702
تفاوت بین قانون علمی و تئوری
Vidoal
سرعت نمایش
نظرات ثبت شده (6)
محمد تقی شکرنیا photo
محمد تقی شکرنیا شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۵
این جمله که نظریه نمی تواند منجر به قانون بشود برام سوال برانگیزه! یا اینکه منظورش اینه که قانون هست و قبل از کشفش نظریه توضیحش میده؟
منیرسادات موسوی photo
منیرسادات موسوی جمعه، ۰۵ آذر ۱۳۹۵
بسیار عالی مخصوصا نتیجه آخرش که میگه علم به هردو شون نیازمنده
حسن احمدوند photo
حسن احمدوند پنج شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۵
بسیار عالی خیلی مفید بود فقط احساس میکنم بهتر بود به کلمه "فکت علمی" که خیلی استفاده میشه اشاره ای میشد
سلمان ترابی گودرزی photo
سلمان ترابی گودرزی سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۵
ایا فرضیه و نظریه یکی ان یا تفاوت دارن؟
مصطفی photo
مصطفی پنج شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۴
با عرض سلام احترامخواستم بخاطر ویدیو هایی كه میزارین ازتون تشكر كنم واقعا عالیه كه توو زمینه علم فعالیت میكنین، آروزی موفقیت دارم براتون :-)
پسر آریایی photo
پسر آریایی پنج شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۴
سپاسگزارم از کوشش شما برای گسترش دانش...
توضیحات

وقتی که دارین با دوستتون در مورد یک نظریه‌ی علمی ثابت شده بحث می‌کنین، ممکنه اون در جواب بگه: «خیلی خب، این فقط یک نظریه‌ست!». در حالیکه بحث در مورد یک قانون علمی ثابت شده به ندرت به جمله‌ی «خب، این فقط یک قانونه!» ختم میشه.علت چیه!؟
تفاوت یک نظریه و یک قانون چیه و آیا یکی بهتر از دیگریه؟
قوانین و نظریه‌های علمی، وظیفه‌های متفاوتی دارند. یک قانون علمی میتونه نتایج یک سری شرایط اولیه‌ی مشخص رو پیش بینی کنه. مثلا قانون علمی ممکنه بتونه رنگ موی احتمالی فرزند متولد نشده‌ی شما و یا مقدار مسافتی که یک توپ بیسبال بعد از پرتاب با زاویه‌ی مشخص طی میکنه رو، تخمین بزنه.
در مقابل، یک نظریه تلاش میکنه که بهترین توضیح منطقی درباره‌ی چرایی وقوع هر چیز به همون صورتیکه اتفاق میفته رو به ما بده.
یک نظریه ممکنه برای توضیح چگونگی اینکه والدینی با موهای قهوه ای صاحب بچه‌ای با موهای قرمز شدن، دست به دامن ژن های غالب و مغلوب بشه و یا اینکه برای فهم بهتر مسیر قوسی شکل یک توپ بیسبال پرتاب شده، از جاذبه استفاده کنه.
به صورت ساده‌تر، یک قانون پیش بینی میکنه که چه اتفاقی قراره بیفته در حالیکه یک نظریه چرایی و علت رو توضیح میده. یک نظریه هیچ وقت نمیتونه به یک قانون تبدیل بشه ولی با این حال یکی گاهی میتونه باعث بهتر شدن اون یکی بشه.
در قرن هفدهم یوهانس کپلر...

مترجم

امین سربی
مترجم

گوینده

افشین ذریه
گوینده

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.

تهيه‌کننده

Ted Ed
تهيه‌کننده

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.