چگونه پشه‌ها با استفاده از شش سوزن خون شما را می‌مکند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ۰۱:۱۵ ب.ظ

39233

بار بازدید شده
How-Mosquitoes-Use-Six-Needles-to-Suck-Your-Blood پشه‌ها هر ساله باعث مرگ صدها هزار نفر می‌شوند. هیچ نیشی مانند نیش پشه باعث مرگ یا بیماری ما انسان‌ها نمی‌شود. بنابراین؛ چه عاملی باعث شده که نیش پشه‌ها به این اندازه مرگ‌بار و موثر باشد؟
1233
چگونه پشه‌ها با استفاده از شش سوزن خون شما را می‌مکند؟
Vidoal
سرعت نمایش
نظرات ثبت شده (1)
پروانه photo
پروانه شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۵
بسیار اموزنده و جالب بود . ممنون از کار قشنگتون و صدای رسای گوینده
توضیحات
پشه‌ها مرگبارترین موجودات روی زمین هستند. آن‌ها هر ساله باعث مرگ صدها هزار نفر می‌شوند. اغلب افراد آسیب‌پذیر کودکان و زنان باردار هستند. هیچ نیشی مانند نیش پشه باعث مرگ یا بیماری ما انسان‌ها نمی‌شود. بنابراین؛ چه عاملی باعث شده که نیش پشه‌(ها)  به این اندازه مرگ‌بار و موثر باشد؟
فقط جنس ماده‌ی آن‌ها نیش می‌زند. چون برای ساختن تخم به خون نیاز دارند.
و یک حوض آب برای اینکه بچه هایشان از تخم بیرون بیایند!
حتی یک سطل آب هم برای این کار کافیه. در نگاه اول، خیلی ساده به نظر می‌رسد. پشه نیشش را در بدن ما فرو می‌کند.
اما ابزاری که پشه برای اینکار استفاده میکند، بسیار پیچیده است!
اول، یک غلاف حفاظتی- می‌بینید (چطور) به عقب خم شده؟
اگر به سر یک پشه زیر میکروسکوپ نگاه کنید می‌توانید ببینید که غلاف از چه چیزهایی حفاظت میکند.
در درون غلافِ محافظ، شش سوزن وجود دارد! دو تا از آن‌ها دندانه‌های بسیار ریزی دارند. پشه از آن‌ها برای پاره کردن پوست استفاده می‌کند. آن‌ها به اندازه‌ای تیز و برنده هستند که شما اصلا آنها را احساس نمی‌کنید. دو سوزن دیگر در هنگام نیش زدن بافت را جدا از هم نگه می‌دارند . اگر از زیر پوست نگاه کنیم می‌توانیم جستجوی پشه برای پیدا کردن رگ خونی را ببینیم.
گیرنده‌های که در نوک سوزن دیگر قرار دارند مواد شیمیایی که به طور طبیعی از رگ‌های خونی ما تراوش می‌کنند را شناسایی کرده و نیش پشه را به سمت آن‌ها می‌برد (رگ های خونی می‌برد).
بعد ازآن؛ پشه از همان سوزن مانند یک نی (برای مکیدن خون) استفاده می‌کند.
و هنگامی که شکمش پر (از خون) شد پشه آب و خون را از هم جدا کرده و با جمع کردن شکمش اب را از بدن خود خارج می‌کند. آن قطره را دیدید ؟!
این کار به او کمک می‌کند تا فضای بیشتری برای پرکردن شکم خود با گلبولهای قرمز مغذی داشته باشد.
با سوزن دیگری؛ او نوعی ماده شیمیایی به ما تزریق می‌کند که باعث تسهیل جریان خون و تاول‌های خارشی روی پوست بعد از گزش می‌شود.
اما بعضی اوقات؛ پشه‌ها قبل از رفتنشان؛ یک یادگاری که در بزاقشان است، برای ما جا می‌گذارند. یک ویروس یا انگل؛ که می‌تواند باعث بیماری یا مرگ ما شود. البته (این کار) هیچ سودی برای خود پشه‌ها ندارد. ویروس‌ها و انگل‌ها فقط از پشه‌ها سواری مجانی می‌گیرند! (و به بدن ما وارد میشوند).
اما این همان چیزیست که از ما و پشه‌ها دشمنان مرگباری برای هم ساخته است.
بعضی اوقات آنها خون ما را می‌گیرند و بعضی اوقات هم ما!
ولی اغلب آنها زود فرار می‌کنند!

گردآورنده

گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل

ویدوآل، ارائه دهنده آموزشهای عمومی و تخصصی

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

آموزش زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

افشین ذریه
افشین ذریه

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.