چرا برخی مردم چپ دستند؟

چرا برخی مردم چپ دستند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۴/۱۰/۱۲

28010

بار بازدید شده
why-are-some-people-left-handed چنان چه شما فرد مسن چپ دستی را می‌شناسید احتمال آن وجود دارد که مجبور شده باشد نوشتن و غذا خوردن را با دست راست یاد بگیرد. در خیلی از نقاط جهان اجبار بچه‌ها به استفاده از دست مناسب هنوز رایج است...
11421
چرا برخی مردم چپ دستند؟
Vidoal
4.67
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
ساسان جم
ساسان جم یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
بهتون پیشنهاد میدم گاهی وقتا کارارو یه جور دیگه انجام بدید.مثلا همش با دست راست مسواک میزدید اینبار با دست چپ مسواک بزنید.اینکارا از آلزایمر جلوگیری میکنه.تازه یه جور سرگرمی هم هست.
0
محسن photo
محسن یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
چه عجب ی پست جدید دادید
1
نرگس ابارشی
نرگس ابارشی دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
به نظر من ادم بتونه از هر دوست که از نعمتای خدا است بهره ببره خوبه
0
Rs photo
Rs پنج شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۵
اینا کاملا اشتباهه که چپ دستا باهوشترن هیچ ربطی نداره هر دو میتونن باهوش باشن اگه مادر و پدر باهوش باشن
0
شقایق دانه کار
شقایق دانه کار سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵
بررسی جالبی بود به خصوص اینکه از جنبه تکاملی به موضوع چپ دست و راست دست بودن پرداخته بود. در این بررسی چیزی که بشه بر اساس آن نتیجه گیری کرد "چپ دست ها باهوش تر هستند" وجود نداشت و به عقیده من این مسئله بیشتر یک باور عام یا نهایتا یک گزاره ی شبه علمی محسوب میشه. باید اول دید تعریف از "هوش" دقیقا چیست و چه آزمایشاتی صورت گرفته که به طور قطع چنین ارتباطی رو بین تعریف مشخصی از هوش و چپ دست بودن یا نبودن برقرار کرده.( البته من خودم چپ دستم و طبیعتا بدم نمیاد اگه واقعا روزی علم چنین گزاره ای رو با شواهد کافی تایید کنه!😉) به هر حال جالب ترین نکته ای که در این ویدیو بهش اشاره شده بود این مسئله است که چپ دست ها جمعیتی کم ولی پایدار دارند. یعنی یک ویژگی تکاملی در اونها وجود داره که به سبب اهمیتش در طول سالیان دراز همچنان باعث بقای این اقلیت شده و وجودش رو برای کالبد جامعه ضروری کرده. در هر صورت مسئله راست دست ها و چپ دست ها و همچنین دو دستی ها همچنان جای بررسی زیادی داره و از جنبه های مختلف قابل بررسیه. ممنون ویدیوآل
0
سعید حقیقت
سعید حقیقت چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵
چپ دست ها تویه هدف گیری هم بهتر عمل میکنند
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
چپ دست ها کم هستن. اونای که دو دستن هم از دو دست استفاده میکنن هم مینویسن چه طوره؟
0
مهرداد قدردان جوان
مهرداد قدردان جوان سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۵
به نظر من یکی از عوامل جالبی که باعث شده چپ دست ها باهوش تر به نظر برسن انرژی مثبتی بوده که از کودکی همراه داشتن چرا که همین تلقین مثبتی که ما باهوش تریم باعث شده اعتماد به نفس بالاتری داشته باشن و بیشتر تلاش کنند.
0
احسان شایگان
احسان شایگان چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
ما چپدستا میانگین عمرمون کمتره و عجله داریم زودتر به چیزایی که میخایم برسیم پس در نتیجه خلاق تر هستیم به همین دلیل ه که میگن چپدستا باهوشترن
0
امیر حسین photo
امیر حسین جمعه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۵
من یه چپ دستم و خیلی تو جامعه رنج میبرم از صندلی های امتحان تا خود پرداز و غیره و غیره برای راست دست ها طراحی شده اما خوب مزیت ما هم اینه که باهوش تریم😊😊😊😊
1
علی  اسدیان پاکفر
علی اسدیان پاکفر یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
جالب بود! دختر بزرگ من هم چپ دست هستش این به معنای راست دست بودن دختر کوچکِ من نیست چون اون هنوز 7 ماه بیشتر سن ندارد و مشخص نیست که چپ دست هست یا راست دست. ولی ما هیچ اصراری برای تغییر دستش نکردیم
توضیحات
چنان چه شما فرد مسن چپ دستی را می‌شناسید احتمال آن وجود دارد که مجبور شده باشد نوشتن و غذا خوردن را با دست راست یاد بگیرد.
در خیلی از نقاط جهان اجبار بچه‌ها به استفاده از دست مناسب هنوز رایج است. نه فقط در انگلیسی بلکه در خیلی از زبان‌های دیگر، کلمه راست به معنی صحیح و خوب است.
ولی اگر چپ دست بودن این‌همه غلط است، پس چرا برخی مردم چپ دست هستند؟
امروزه حدوه 10/1 جمعیت دنیا چپ دست هستند. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که از 500,000 سال پیش هم این‌گونه بوده است. 10% بقایای انسانی، نشان دهنده‌ی اختلاف در طول یا چگالی استخوان‌ها هستند و بعضی از ابزارها و صنایع دستی گواه استفاده توسط یک چپ دست است و بر خلاف چیزی که خیلی‌ از انسان‌ها ممکن است فکر کنند، راست دست یا چپ دست بودن انتخابی نیست و حتی قبل از تولد، با توجه به  نحوه‌ی قرار گیری جنین در رحم قابل پیش بینی است. حالا  که دست برتری مادرزادی است، آیا به این معناست که ژنتیکی هم است؟
خب، هم آره و هم نه
دوقلوهای همسان که ژن یکسان دارند، میتوانند دست برتری متفاوتی داشته باشند. در واقع این اتفاق به همان اندازه که بین بقیه‌ی خواهر برادرها معمول است، رواج دارد.
ولی احتمال چپ دست یا راست دست بودن، با  توجه به دست برتری والدین، با نسبت شگفت آوری قابل اندازه گیری است.
اگر پدر شما چپ دست باشد ولی مادر شما راست دست ، 17% احتمال دارد که چپ دست به دنیا بیایید.
 این در حالی است که دو راست دست، تنها 10% شانس داشتن فرزند چپ دست دارند
به نظر می‌آید که دست برتری با تاس انداختن مشخص می‌شود، ولی احتمال آن به وسیله‌ی ژن‌های شما معلوم می‌شود. همه این‌ها نشان می‌دهد که دلیلی برای این که روند تکامل، چنین نسبت کمی از چپ دست ها را پدید آورده و آن را طی هزاران سال حفظ کرده باشد، وجود دارد.
با این حال که تئوری‌های زیادی وجود دارند که تلاش بر توضیح پیدایش دست برتری از آغاز داشتند و این که چرا بیشتر مردم راست دست هستند، یک مدل جدید ریاضی، ادعا می کند که نسبت واقعی، بیانگر تعادل بین تراکم رقابت جویانه و همیارانه در طی تکامل بشر است.
فواید چپ دست بودن، در فعالیت هایی که در آن یک رقیب دخیل است، واضح‌تر است. مثل جنگ یا ورزش های رقابتی.
برای مثال 50% بهترین گل زن‌های بیسبال چپ دست بوده‌اند.
چرا؟
به این موضوع به شکل یک مزیت شگفت آور نگاه کنید
برای شروع، از آنجایی که چپ دست‌ها در اقلیت هستند، مسابقه دهندگان چپ دست‌ و راست دست، هر دو، بیشتر وقت خود را صرف تمرین در برابر راست دست‌ها می‌کنند
پس زمانی که این دو در برابر هم قرار می‌گیرند ،چپ دست‌ها در برابر راست دست‌ها آماده‌تر هستند و این باعث می‌شود که طرف راست دست، گیج شود. این نظریه مبارزه، که در آن عدم تعادل در جمعیت، منجر به برتری چپ دست‌های مبارز یا ورزشکار می‌شود،یکی از مثال‌های انتخاب وابسته به تناوب منفی است ولی بر اساس اصول تکامل، گروه‌هایی که برتری نسبی دارند، به اندازه‌ای زیاد می‌شوند که این برتری از بین می رود. اگر مردم در طول تاریخ بشر فقط جنگیده و رقابت می‌کردند، انتخاب طبیعی منجر به موفقیت چپ دست‌ها می‌شد، تا جایی که اونقدر چپ دست وجود داشت که، دیگر یک امتیاز استثنایی محسوب نمی‌شد. پس در یک دنیای کاملا رقابتی50%  جمعیت، چپ دست می‌شدند. ولی تکامل بشر علاوه بر رقابت، بر اساس همکاری شکل گرفته و نیروی همیارانه، پراکندگی دست برتری را به سمت مخالف سوق می‌دهد.
در بازی گلف که عملکرد به حریف بستگی ندارد، فقط 4% بازیکنان خوب چپ دست هستند.
یک مثال از پدیده‌ی گسترده‌تر اشتراک ابزار: همان طور که گلف بازهای مستعد جوان،
خیلی راحت‌تر می‌توانند یک سری چوب گلف راست دست پیدا کنند، بیشتر ابزارهایی هم که جامعه را شکل داده‌اند، برای اکثریت راست دست، طراحی شده‌اند.
از آنجایی‌که چپ دست‌ها در استفاده از این ابزارها مهارت کافی نداشته و از حوادث بیش‌تری رنج می‌برند، در یک دنیای کاملا تعاملی، کم‌تر موفق هستند، تا جایی که سر انجام ازجامعه حذف می‌شوند.
پس با یک تخمین صحیح در مورد پراکندگی افراد چپ دست در یک جمعیت عادی و همچنین تطبیق داده‌های ورزش‌های مختلف، الگوی وجود چپ دست‌ها به عنوان گروهی کوچک اما پایدار، نشان دهنده‌ی تعادلی است که از تاثیرات رقابت جویانه و همیارانه که باهم در طول تاریخ نقش آفرینی کرده‌اند، نشات می‌گیرد. جالب‌تر از همه، اطلاعاتی است که آمار درباره‌ی توزیع نامتقارن دست برتری در حیوانات همیار، نسبت به درصد تقریبا بیش‌تر چپ دست‌ها در جوامع رقابتی شکارگر، ارائه می‌دهند.
حتی ممکن است بفهمیم که پاسخ برخی معماهای تکامل اولیه بشر را پیشاپیش در دست داریم.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.