تاثیر الکل بر مغز نوجوانان

تاثیر الکل بر مغز نوجوانان

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۶/۰۷

23707

بار بازدید شده
Alcohol-and-the-Teenage-Brain بلوغ، گذر از دوران کودکی به بزرگسالی است و در طی آن بدن تغییرات چشمگیری را به‌لحاظ فیزیکی، احساسی، هوشی و اجتماعی می‌گذراند. مغز هم در این دوره از زندگی به شکل قابل‌توجهی تغییر می‌کند. مغز در حال رشد...
6407
تاثیر الکل بر مغز نوجوانان
Vidoal
4.97
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
محمد امیر نجفقلی طهرانی
محمد امیر نجفقلی طهرانی جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵
خیلی از نوجوان ها از روی کنجکاوی به سمت الکل میرن و گرفتارش میشم ، اطمینان دارم اگه تاثیرات بدش رو به طور کامل میدونستن حتی از امتحان کردنش هم صرف نظر میکردن
0
وحید photo
وحید شنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
سلام این اثرات ذکر شده فقط برروی نوجوانان رخ میده؟ چون افراد بزرگسال هم این نشانه هایی که توی ویدیو گفته شد رو دارند. ممنون
0
امیر حسین مافی
امیر حسین مافی چهارشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
بعد حالا ما باید بیایم بگیم که تو اسلام گفته بود قبلا بعدا میفهمن که در بزرگسالی هم خیلی ضرر داره
0
alisina nazari
alisina nazari جمعه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۵
من از خیلی از دوستان شنیدم که در مجالس عروسی الکل مصرف میکنند خوب نوجوانان از اینا چی یاد بگیرن
0
مصطفی .
مصطفی کهن پنج شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵
نوجوانی دوره سنی حساسیه. مغز در حال رشده و همینطور دوره ای که به راحت تر به هر سمتی کشیده بشه چون بیشتر تحت تاثیر احساسه
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
امیدوارم،به مطالب ارزنده ارائهدشده، دقت نظر بیشتری شود،،،
0
محمد photo
محمد جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۹۵
سلامبا تشکر از تلاشتون منبع فیلمتون چی بوده?
توضیحات
بلوغ، گذر از دوران کودکی به بزرگسالی است و در طی آن بدن تغییرات چشمگیری را به‌لحاظ فیزیکی، احساسی، هوشی و اجتماعی می‌گذراند. مغز هم در این دوره از زندگی به شکل قابل‌توجهی تغییر می‌کند.
 مغز در حال رشد در حال یادگیری است. از زمانی که به دنیا می‌آییم، همانطور که بیشتر و بیشتر در مورد جهان اطراف می‌آموزیم، مغزمان هم به شکل فوق‌العاده‌ای رشد می‌کند؛ در نتیجه میلیاردها مسیر ارتباطی در آن به‌وجود می‌آید. اما بسیاری از این گذرگاه‌ها یا خیلی کند هستند و یا در کل نیازی به آن‌ها نداریم.
 مغز ما در طی سال‌های نوجوانی بازسازی می‌شود. در این زمان بسیاری از این مسیرهای غیر‌ضروری هرس شده یا به‌طور کامل برداشته می‌شوند. در عین حال، آن‌هایی که باقی می‌مانند عایق‌بندی شده تا قابلیت برقراری ارتباط سریع‌تری را درون مغز به‌دست آورند که به این فرایند «میلینیشن»(Myelination‌) –غلاف‌بندی روی رشته‌ عصبی به‌وسیله‌ چربی- گفته می‌شود.
هرس کردن رشته‌های بی‌استفاده و عایق‌بندی آن‌هایی که باقی مانده‌اند، به‌تدریج در دوره‌ نوجوانی در مغز ما صورت گرفته و از تجربیات و تعامل ما با دنیای اطراف تاثیر بسیار زیادی می‌گیرد که شامل الکل و دیگر مواد مخدری که مصرف می‌کنیم نیز می‌شود.
 بیایید از نزدیک‌تر نگاهی به مغز بیاندازیم. رشد «لوب‌پیشانی»(Frontal lobes) بیشتر از قسمت‌های دیگر مغز زمان می‌برد و در حدود سن 25‌سالگی به مرکز تصمیم‌گیری بدن تبدیل می‌شود. لوب‌پیشانی به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی و سازماندهی کرده و توجه خود را به یک چیز متمرکز کنید. همچنین موجب می‌شود که حالات و رفتارهایتان را کنترل و مسائل روزمره را حل کنید.
 «لوب‌گیجگاهی»(Temporal lobes)، مانند یک مرکز بررسی اطلاعات عمل می‌کند؛ یعنی کتابخانه‌ای برای صداها، گفته‌ها، آموخته‌ها و خاطرات شما می‌سازد.
 «مخچه»، دریافت‌های حسی را جمع‌آوری و به شما کمک می‌کند که حرکات خود را کنترل و تنظیم کرده و توازنتان را به‌دست آورید.
«هیپوتالاموس»(Hypothalamus)، در کارهای بسیار زیادی نقش دارد و شامل رهاسازی هورمون‌هایی می‌شود که به بدن شما کمک می‌کنند تا دمای بدن، گرسنگی، عطش و رشد جنسی را کنترل کند.
«‌ساقه‌ مغز» مانند آخرین پایگاه برای بررسی اطلاعاتی عمل می‌کند که از مغز به‌سوی بدن و برعکس ارسال شده‌اند.
 باید گفت که مصرف الکل تاثیر بسیار متفاوتی بر مغز نوجوان نسبت به بزرگسال می‌گذارد؛ چرا‌که هنوز در حال رشد بوده و تمام قسمت‌های آن به مرحله‌ بهره‌برداری نرسیده است. احساسی که موقع نوشیدن الکل دارید، به دلیل آسیبی است که به قسمت‌های مختلف مغز شما می‌رساند. الکل ابتدا بر لوب‌پیشانی اثر می‌گذارد، به شما احساس آرامش داده و بازدارندهای حسی را کاهش می‌دهد. به این معنی که ممکن است شما آزادانه و با صدای بلند صحبت کرده و آشوب به پا کنید و یا شاید کارهای احمقانه‌ای انجام دهید که بعدها باعث پشیمانی شما بشوند.
 وقتی نوشیدن الکل را ادامه بدهید، فعالیت مغز شما آهسته‌تر می‌شود و توانایی کنترل، تصمیم‌گیری درست و کنترل احساسات و انگیزه‌ها را در شما کاهش می‌دهد؛ به این معنی که ممکن است کارهایی بکنید که در حالت عادی انجام نمی‌دهید.
 در هیپوتالاموس الکل جلوی هورمون‌های پیام‌رسان که به کلیه‌ها دستور جذب آب می‌دهند را می‌گیرد؛ در نتیجه بیشتر آب بدن به‌عنوان آب اضافی دفع می‌شود. با کاهش مقدار آب ارسالی برای مغز، به کم‌آبی مبتلا می‌شوید. به همین دلیل است که صبح روز بعد سردرد و بدن‌دردهایی را احساس می‌کنید که به خماری یا (Hangover‌) معروف است.
تاثیر الکل بر مخچه وقتی معلوم می‌شود که در راه رفتن و ایستادن دچار مشکل شده، تعادل خود را از دست داده و سقوط می‌کنید؛ به همین علت زخمی‌شدن در حالت مستی، اتفاقی است که اغلب رخ می‌دهد.
نوشیدن الکل به‌خصوص بر قسمتی از لوب‌گیجگاهی که «هیپوکمپوس» نامیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد. این بخش(هیپوکمپوس) به ما اجازه می‌دهد که خاطرات جدید بسازیم. الکل در فرایند انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه‌ بلند‌مدت مداخله می‌کند. بنابراین اگر در مدت‌زمان کوتاهی الکل بسیاری بنوشید، ممکن است که به فراموشی کامل(Blackout) دچار شوید؛ به این معنی که روز بعد اعمال و حرف‌های خود را به یاد نمی‌آورید. نوشیدن الکل، به اندازه‌ای که باعث فراموشی کامل بشود، همچنین به این معنی است که به احتمال زیاد کاری انجام داده‌اید که به‌طور معمول انجام نمی‌دهید و ممکن است دوستانتان از سطح مستی شما آگاه نباشند.
در طول سال‌های نوجوانی باید مواظب مغز خود باشید و مثل بقیه‌ قسمت‌های بدن از آن مراقبت کنید. دانشمندان به‌طور مداوم در حال آموختن چیزهای جدیدی در مورد مغز ما هستند و پژوهش‌ها نشان داده است، آسیبی که الکل به مغز در حال رشد می‌رساند، فقط کوتاه‌مدت نبوده و شاید همیشگی باشد. بنابراین مراقب مغز خود باشید؛ چراکه فقط همین یکی را دارید!

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.