مرد و زن می‌توانند دوست معمولی باشند؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۵/۱۲ ۰۱:۴۴ ب.ظ

6539

بار بازدید شده
men-and-women-friendship آیا مردها و زن‌ها می‌توانند در یک رابطه سودمند دوستانی معمولی برای هم باشند؟ پاسخ‌های زیادی به این پرسش داده شده که ما در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.
6539
مرد و زن می‌توانند دوست معمولی باشند؟
Vidoal
مرد و زن می‌توانند دوست معمولی باشند؟
آیا مردها و زن‌ها می‌توانند در یک رابطه سودمند دوستانی معمولی برای هم باشند؟ پاسخ‌های زیادی به این پرسش داده شده که ما در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

حافظه جمعی ما پر از فیلم‌ها و سریال‌هایی است که مملو از عشق‌های اسطوره‌ای است. پسری در عنفوان جوانی دختری را می‌بیند و یک دل نه صد دل عاشق او می‌شود. او برای دختر نامه‌های عاشقانه بی‌نام می‌نویسد و سر راه دختر گل سرخ می‌گذارد. دختر اما دل در گرو شخص دیگری دارد و با پسر دیگری دوست می‌شود. عاشق دلشکسته که تاب این شکست غم‌انگیز را ندارد دست به خودکشی می‌زند و در آخر دختر متوجه می‌شود که همیشه و در همه حال عاشق همان جوان اولی بوده است. این خط مشی رمانتیک ابتدایی، سوژه نمایش‌هایی همچون داوسون کریک و دوستان (Dawson’s Creek and Friends) و فیلم‌هایی همچون زیاد مانند عشق (A Lot Like Love) و برنده شدن یک قرار عاشقانه با تاد همیلتون (Win A Date With Tad Hamilton) بوده‌اند. پرسش اینجاست که آیا دوستی زن و مرد ممکن است به یک عشق افلاطونی و عمیق بدل شود یا خیر؟
 
دوستی دو جنس مخالف
مردها و زن‌ها در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، با هم مراوده دارند و از کودکی باهم بزرگ می‌شوند، از این ‌رو روابط بین آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. موضوع از زمان اولین حضور در اجتماع آغاز می‌شود، وقتی کودکان وارد مدارس پیش‌دبستانی می‌شوند در آنجا اولین گروه‌های جنسیتی را تشکیل می‌دهند. این گروه معمولا متشکل از افراد هم‌جنس است که گرایشات نزدیک به فرد دارند. این مسئله ادامه می‌یابد تا این که در سنین بالاتر و در اواخر دوره دبیرستان گرایش بین دو جنس آغاز می‌شود. دوستی با جنس مخالف مانند یک واکنش شیمیایی می‌ماند. فرد در این دوستی خواهان درک این مسئله است که بودن با فرد مقابل چه احساسی را در او برمی‌انگیزد.

دکتر ایدکو تابوری (Ildiko Tabori) روان‌شناس بالینی می‌گوید: «وقتی ما به دنبال دوست‌یابی (چه جنس مخالف و چه جنس موافق) هستیم به دنبال افرادی می‌گردیم که از لحاظ شخصیتی و احساسات شبیه ما باشند. اشتراک در توسعه روابط دوستانه بسیار مهم است». با توجه به این مسئله آیا زن و مرد می‌توانند دوستان معمولی باشند؟
 
دوست، عاشق یا هیچ‌کدام
یکی از جاذبه‌های دوستی و اتصال دو فرد به یکدیگر ایجاد رابطه خالی از شهوت و بر اساس حسن نیت است که علم ثابت کرده چنین روابطی وجود دارند. در مجله روابط شخصی و اجتماعی (Social and Personal Relationships) مقاله‌ای چاپ شده که طی آن ابراز شده که افراد از دو جنس مخالف با هم دوست بوده‌اند، اما روابط آن‌ها هرگز به روابط عاشقانه کشیده نشده است. در این تحقیق افرادی که دوستی آن‌ها به روابط عاشقانه و جنسی کشیده نشده بود و صرفا یک دوستی معمولی را تجربه کرده‌ بودند، روابط دوستانه محکم‌تر و طولانی‌تری داشتند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که روابط زن و مرد می‌تواند خارج از یک رابطه جنسی و عاشقانه ادامه یابد (منبع).
 

آوریل ماسینی  کارشناس روابط و نویسنده مخالف این عقیده است؛ او می‌گوید روابط بین زن و مرد الزاما برای توسعه روابط عاشقانه شکل می‌گیرد و تمایلات جنسی بالاخره بین دو نفر از دو جنس مخالف زبانه خواهد کشید. او در ادامه می‌افزاید: «این عقیده که زن و مرد می‌توانند با هم دوستان معمولی باشند، با موانعی همراه است. در حقیقت دوستی معمولی بین زن و مرد هرگز به وجود نخواهد آمد و همیشه تمایلات جنسی در پس‌زمینه این دوستی وجود خواهد داشت و سرانجام توسط یکی از دو نفر ابراز خواهد شد» (منبع).

جاذبه‌های جنسیتی می‌تواند بر هیجان و نشاط روابط بیافزاید اما همان‌طور که ماسینی نیز می‌گوید در عین حال می‌تواند موانعی بر سر راه یک دوستی ساده و معمولی باشد. وجود موانع جاذبه‌های جسمی و جنسی حتی در بین دوستانی که روابط بسیار خوب و طولانی دارند همیشه وجود دارد. در پژوهشی که طی سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شد نشان داده شد که اکثر دوستی‌های زن و مرد حداقل در سطوح پایین دارای گرایشات و تمایلات جنسی است. در این تحقیق مشخص شد که مردان برای داشتن رابطه عاشقانه به دوستان زن خود تمایل بیشتری دارند (منبع).

تحقیق و نظرسنجی دیگری در سال ۲۰۰۰ میلادی در آمریکا انجام شده که طی آن ۳۰۰ دانشجو مورد نظرسنجی قرار گرفتند. از این تعداد ۶۷ درصد از آن‌ها در خلال رابطه دوستانه با جنس مخالف وارد روابط جنسی شدند و جالب است بدانید که ۵۷ درصد آن‌ها هرگز به قصد انجام راوبط جنسی وارد این رابطه دوستانه نشده‌ بودند. از این ‌رو منطقی است که نتیجه بگیریم با توجه به سرشت زنان و مردان هر چقدر هم که طرفین در حفظ فاصله و پایبندی به دوستی عمیق و سالم بیندیشند ممکن است تمایلات جنسی و جسمی در آن‌ها شکل گیرد که برخی قادر به کنترل آن هستند و برخی دیگر در مقابل این تمایلات تاب و تحمل خود را از دست می‌دهند (منابع: spr، medicaldaily، medicaldaily).

توضیح: نکته قابل ذکر این است که این پژوهش‌ها همگی در جوامع غربی صورت گرفته و نتایج آن‌ها هم در همان جوامع با فرهنگ‌های مختص به خود قابل بحث است. ضروری است در جامعه اسلامی ایران با تعالیم و فرهنگ مختص به خود، پژوهش‌هایی بومی و اختصاصی صورت گیرد.

نظر شما در این مورد چیست؟

منابع: psychologytoday/ isites/ spr/ medicaldaily/ medicaldaily/ askapril
نظرات ثبت شده (24)
Mobin photo
Mobin سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۵
سلام من نه تحقیقی در این رابطه کردم و نه تحصیلاتی دارم تو رشته روانشناسی ولی تجربم نشون داده ک هیچ چیز نشد نداره در عین حال هر چیزی ارزش تجربه کردن نداره و دوستی با جنس مخالف با بهترین نیت هم ک شروع بشه ب خاطر وضعیتی ک دشمن برای ما درست کرده و وسوسه هایی ک هر لحظه تهدیدمون میکنن آخرش طبق همون تحقیق گفته شده احتمال اینکه ب ابراز علاقه توسط یک نفر ختم بشه بسیار زیاده ولی همونطور ک گفتم نشد نداره مهم تر اینکه هر چیزی ب جنبه افراد بستگی داره ممنون از اطلاعات مفید و کارآمدتون
محمد جواد سالاری photo
محمد جواد سالاری شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵
اگه میشد مطمئنا خدا هم به طور طبیعی تعریف میکرد و این همه بر دوری و جدایی این دو تاکید نمیکرد
null byte photo
null byte شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵
این جا ایرانه یعنی این که نهایتا بتونی تا مهدکودک با یه دختر سر یه میز بشینی میشه به من بگی تو این شرایط دوست معمولی یعنی چی؟
Reza Banivakil photo
Reza Banivakil شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵
بنظر من می‌توانند!
احسان قاضی عسکر photo
احسان قاضی عسکر شنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۵
به نظر من یکی از چیزهایی که میتونه باعث بشه بزرگ سالان بتونن روابط طبیعی و دوستی معمولی با دوست جنس مخالف خود رو در بزرگ سالی داشته باشن این هست که در کودکی از جنس مخالف دور نگه داشته نشن و همبازی جنس مخالف هم داشته باشن .
Mostafa photo
Mostafa سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵
نميش به طور قطع در اين رابطه نظر داد چون افراد داراي اخلاق و شدت نياز متفاوت هستند . امين يه نكته هميشه ثابت هست كه هر چيزي شدني و ممكنه و صد در صد نميشه منكرش شد
Alireza akbari photo
Alireza akbari سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵
به نظر من یه انسان سالم میتونه با نیت پاک یه دوستی معمولی رو برقرار کند به شرط آنکه دیدش را پاک نگه دارد ذهنش را و آنچه که میشنود شدنی هست . اما شما برفرض مثال شب یه فیلم غیراخلاقی ببینی صدرصد تاثیرشو فردا میبینی صدرصد نگاهت نیتت تغییر میکنه.
Amir.rbs photo
Amir.rbs دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۵
در جامعه ما، از سنین کودکی تعاملات و روباط بین دو جـ‌نـ‌س بسیار محدوده، ب طوری ک خیلی از افراد حتی در سن جوانی، توانایی ارتباط مناسب با جـ‌نـ‌س مخـ‌الف رو ندارند، این ها باعث میشه فرد بیشتر ب تمایلات جـ‌نـ‌سـ‌ی کشیده بشه
نادیا نعیمی photo
نادیا نعیمی شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۵
پیش فرض قضیه مربوط به نهاد آدمی ست و آموزه های فرهنگی یک منطقه نمی تواند در اصل قضیه تغییری ایجاد کند بلکه تعداد ارتباطها کمتر شده و یا برای وقوع به زمان طولانی تری نیاز دارد
راشد photo
راشد دوشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۵
بسته به جوامع میتونه متفاوت باشه. من فکر میکنم تو جامعه ما باتوجه به محدودیت های اجباری، نگاه ها بیشتر بسمت نگاه جـ‌نـ‌سـ‌ی سوق داده شده.
سپهر photo
سپهر یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۳۹۵
به هر حال مورد مطالعه عموما یکیست یعنی انسان یعنی در غرب و شرق تمایلات و و خواسته های انسانی کم و بیش یکیست
ایمان photo
ایمان یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
لطفا منابع دقیق همراه با جزئیاتِ آدرس مطلب مورد نظر. صرفا نام بردن وب سایت منبع علمی حساب نمیشه. مثلا کسی می تونه چیزی بگه و به جای آوردن اسم و آدرس مقاله علمی، تنها به بردن نام گوگل بسنده کنه!
گروه آموزشی ویدوآل esle { گروه آموزشی ویدوآل }
گروه آموزشی ویدوآل یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
(پاسخ) سلام، لینک دقیق منابع در انتهای مقاله موجود است، لطفاً کمی دقت کنید، ما برای این مقاله ۶ منبع به همراه لینک دقیق ارائه دادیم.
Suli photo
Suli چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
سلام اگر قراره که سیاست به خرج بدیم و در اخر بگیم که ما تو ایران هستیم ،پس همچین تحقیقی اصلا نیاز نبوده
سامان photo
سامان چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
در کشورهایی غربی که ارتباط میان زن و مرد آسان تر و تعامل بیشتری میان آنها وجود داره،چنین فضایی که در مقاله اشاره شد، به وجود میاد، در حالی که در ایران با وجود حجاب و ممنوعیت و محرومیت های اجتماعی زنان و مردان به مراتب امکان تبدیل شدن روابط دوستی معمولی، به رابطه عاشقانه (جـ‌نسـ‌ی) محتمل تر هستش
حسن photo
حسن جمعه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۵
سلام بهتره این گونه با موضوع برخورد نکنیم که برای من تا حالا چیش نیامده و از این قبیل، بهتره به این فکر کنیم که چه جور رابطه ای برای بیشتر افراد یک جامعه مفیده و نه برای عده ی کمی. با تشکر
Maryam photo
Maryam جمعه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۵
سلام،واقعا دوستی بدون شکلگیری حس عاشقانه امکانپذیره، منو یکی ار دوستانم که مردهم هستند، از دانشگاه دوست معمولی بودیم، و هر دو الان ازدواج کردیم و با هم رفت و امد خانوادگی داریم
ز photo
ز پنج شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۵
وقتی اسلام میگه زن و مرد در غالب یک چهارچوب باید رفتار کنند حتما خدا یه چیزی میدونه که گفته، حالا غربی ها با تحقیق به این مسئله می‌رسند در حالی که ما حرف دین رو قبول نداریم، علم تحقیق رو هم نداریم روز به روز عقب افتاده تر میشیم.
علی photo
علی چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
به قول معروف جانماز آب نکشیم. در 90 درصد ارتباط با خانمها ما به رابطه جـ‌نسـ‌ی فکر میکنیم. ولی مساله در نوع تاثیرش در رفتار ماست. در شخص من با توجه به تعریف ماهیت اون رابطه یا بسمت رسیدن بهش حرکت میکنم و یا با همه جذابیتش کلا از ذهنم پاک میکنم. بنظر من این یک اصل اخلاق اجتماعیه.
حمید photo
حمید چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
درود به عنوان یک مرد نرمال از نظر تمایلات عاطفی بیشتر دوستان صرفاً دوست من دختر هستند و تا اینجا هیچ مشکلی و ارتباط خارج از حدی نداشته ام . به نظر من اگر قبل از ایجاد دوستی نیت مشخص باشه و برای رابطه ارزش قائل بشیم میتونیم روابطمون رو مدیریت کنیم سپاس
سعید قاسمی  photo
سعید قاسمی چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
به نظر من توی جامعه ما هم روابطی از جنس اون ۵۷% پیدا میشه قطعا ولی کسی حاضر نیست قبول کنه
امیر photo
امیر چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
مطلب جالبی بود.در کل با نظر وجود تمایلات جـ‌نسـ‌ی موافقم.و در جوامع اسلامی یا شبیه کشور ایران هم صدق می کند.
جاوید photo
جاوید چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
نظرم اینه که ، در جوامعی که گوشه ذهن افراد مسائلی مثل ابراز نیاز جـ‌نسـ‌ی یک تابو بحساب میاد ، احتمال روابط دوستانه بدون دروغ و کلک بعیده !
Hamid photo
Hamid چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
به نظرم درسته اما طبق علم آمار به طور «میانگین» چنین نتایجی استنتاج شده است و طبق همین علم آمار ما داده های پرت و استثنایی هم داریم.

نويسنده

میلاد شکیب
نويسنده

تامین و مدیریت محتوا حرفه اصلی‌ام است؛ فرقی نمی‌کند در یک نشریه یا در فضای آنلاین. آن‌چه مهم است دقت در نوشتن، استفاده از منابع معتبر، بهره‌گیری از یک زبان ساده و روان و تامین محتوای کاربردی است.

گردآورنده

سامان امینی
گردآورنده

سامان هستم و رستگاری خود را در یافتن پرسش‌های بی‌پاسخ دنیای اطرافم می‌یابم. در پنج سال گذشته تمرکز خود را بر ژورنالیسم علم گذاشته و تصمیم دارم بهترین خبرنگار علم کشورمان شوم.