محققان مرد بیش از محققان زن به مقالات خود ارجاع می‌دهند

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۵/۰۵ ۱۲:۳۱ ب.ظ

434

بار بازدید شده
male-cite-their-own-academic-papers-more-than-women محققان مرد به طور متوسط 56 درصد بیشتر از محققان زن به مقالات قبلی خود ارجاع می‌دهند.
434
محققان مرد بیش از محققان زن به مقالات خود ارجاع می‌دهند
Vidoal
محققان مرد بیش از محققان زن به مقالات خود ارجاع می‌دهند
برای بسیاری از پژوهش‌گران پیش آمده که هنگام کار کردن روی مقاله‌ای علمی مجبور شوند در بخشی از مقاله به مطالعات و مقالات قبلی خود ارجاع دهند. اما محققان آمریکایی با بررسی مقالات و مطالعات چاپ شده در طول بیش از 200 سال اخیر به گرایش جالب توجهی دست‌ یافته‌اند: پژوهش‌گران مرد بیش از پژوهش‌گران زن در مقالات‌شان به مطالعات قبلی خود ارجاع می‌دهند.

تیمی پژوهشی به سرپرستی مولی کینگ، جامعه‌شناس شاغل در دانشگاه استنفورد آمریکا، با بررسی 1/5 میلیون مقاله چاپ‌شده بین سال‌های 1779 تا 2011 در پایگاه داده‌های علمی JSTOR، به این نتیجه رسیده‌اند که محققان مرد به طور متوسط 56 درصد بیشتر از محققان زن به مقالات قبلی خود ارجاع می‌دهند.

نکته جالب‌‌تر این‌که، به‌رغم تلاش‌های انجام‌شده برای حضور بیشتر زنان در حوزه علم و پژوهش، این مسئله در نیم‌قرن گذشته ثابت مانده و حتی در 20 سال گذشته نرخ آن افزایش نیز یافته است به طوری که در دو دهه گذشته محققان مرد 70 درصد بیشتر از محققان زن به مقالات قبلی خود ارجاع داده‌اند.

کینگ در این مورد می‌گوید: «به نظر من کاری که ما باید بکنیم این است که به زنان برای حضور بیشتر در حوزه علم کمک کنیم. این کار کلید حل این مشکلات است. اما این موضوع که زنان به خودشان ارجاع نمی‌دهند نشان از شکافی مشخص دارد که از همین مسئله نشئت می‌گیرد و برای زنان حضور در فضاهای علمی را دشوار می‌کند. این کار حتی کم‌ کردن شکاف جنسی در فضاهای علمی را برای زنان سخت‌تر می‌کند».

منبع: sciencealert
نظرات ثبت شده (1)
Photoclip Channel photo
Photoclip Channel پنج شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۵
یعنی ارجاع دادن به مقاله اای قبلی به جنسیت ربط داره؟