بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان کامل شد

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۴/۱۴ ۰۲:۲۳ ب.ظ

912

بار بازدید شده
china-puts-final-touches-world-largest-telescope طبق گزارش رسانه‌ها، چین آخرین مرحله راه‌اندازی تلسکوپی را که به‌عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان شناخته می‌شود، انجام داده است. این تلسکوپ کروی با دهانه ۵۰۰ متری یا به اختصار FAST، مساحتی به اندازه ۳۰ زمین فوتبال دارد.
912
بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان کامل شد
Vidoal
بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان کامل شد
طبق گزارش رسانه‌ها، چین آخرین مرحله راه‌اندازی تلسکوپی را که به‌عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان شناخته می‌شود، انجام داده است. این تلسکوپ کروی با دهانه ۵۰۰ متری یا به اختصار FAST، مساحتی به اندازه ۳۰ زمین فوتبال دارد و در دل کوهی در جنوب غربی استان گوئیژو در چین ساخته شده است.

ژنگ زیانیان، قائم مقام سازمان ملی نجوم که زیر نظر آکادمی علوم چین کار می‌کند و مسئول ساخت این تلسکوپ بوده، روز گذشته اعلام کرد: «این پروژه این پتانسیل را دارد تا اشیای نامعلوم‌ و عجیب موجود در فضا را جست‌وجو کند و از این طریق دنیا درک بهتری از منشا هستی و حیات فرازمینی پیدا کند».

زیانیان به آژانس خبری ژینهوا اعلام کرده که این تلسکوپ رادیویی که ساخت آن ۱۸۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است، در یک تا دو دهه آینده در سراسر جهان پیشرو و سرآمد خواهد بود.
  
انتظار می‌رود این تلسکوپ که ساخت آن ۵ سال به طول انجامیده، کار خود را اواسط شهریور‌ماه سال جاری آغاز کند. یکی از برنامه‌های ژی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، این است که چین تبدیل به یکی از قدرت‌های اصلی صنعت هوا و فضا در دنیا شود و به همین دلیل پروژه‌های این‌چنینی جزو اولویت‌های دولت چین است. هدف اصلی چین فرستادن انسان به ماه در سال ۲۰۳۶ میلادی و ساخت یک ایستگاه فضایی است که کارهای مربوط به آن از هم‌اکنون شروع شده است.
 
منبع: Aljazeera
نظرات ثبت شده (4)
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
این تصویر که نشان نمی دهد اندازه آن 30 برابر زمین فوتبال باشد.به درختهای اطراف آن نگاه کنید
Analyst chemist
Analyst chemist یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
واقعا این همه سرمایه گذاری هایی که در بخش اکتشافات فضایی میشه، آیا روزی برگشت سرمایه هم خواهد داشت؟ امیدوارم
امیر قربانی
امیر قربانی چهارشنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۵
بالاخره درست شد خیلی وقت بود که ببینم چی شد ممنون خوشخالم کردید
مصطفی ک
مصطفی کهن دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵
مکانیسم تلسکوپ رادیویی چگونه هست؟ ایا لنز دوربین در آن ها استفاده شده است؟درمورد این هم اطلاعات میذاشتید نه صرفا مختصر خبر