داستان دو برادری که در روز سالم و در شب فلج‌اند

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۸/۲۲ ۱۱:۴۹ ق.ظ

1496

بار بازدید شده
These-brothers-become-paralysed-when-the-Sun-sets طبق گزارش‌ها، دو برادر پاکستانی تا زمانی که خورشید در آسمان هست مانند کودکان عادی‌اند اما با غروب آفتاب فلج می‌شوند.
1496
داستان دو برادری که در روز سالم و در شب فلج‌اند
Vidoal
داستان دو برادری که در روز سالم و در شب فلج‌اند
طبق گزارش‌ها، دو برادر پاکستانی تا زمانی که خورشید در آسمان هست مانند کودکان عادی‌اند اما با غروب آفتاب فلج می‌شوند.
 
در طول روز، شعیب احمد ۱۳‌ساله و برادر ۹‌ساله‌اش یعنی عبدالراشد مانند تمام کودکان دیگرند؛ با کودکان دیگر بیرون می‌روند، پیاده‌روی می‌کنند و با دوستان خود بازی می‌کنند. اما هنگام غروب خورشید این برادرهای پاکستانی فلج شده و دیگر تا طلوع آفتاب قادر به حرکت و حرف زدن دوباره نیستند. برای اولین بار است که چنین نشانه‌هایی از یک انسان گزارش شده و متخصصان هنوز به نتیجه‌ای در مورد دلیل این مسئله نرسیده‌اند.
 
جاود اکرم، استاد علوم پزشکی در انستیتوی علوم پزشکی پاکستان به اسوشیتد پرس گفته: «این مورد واقعا برای ما چالش‌برانگیز شده است. دکترهای ما مشغول انجام آزمایش‌های پزشکی‌اند تا تشخیص دهند چرا این کودکان در طول روز فعال و بی‌مشکل‌اند اما وقتی آفتاب غروب می‌کند دیگر نمی‌توانند چشم‌های خود را باز کنند، حرف بزنند و یا غذا بخورند».
 
به این دو برادر لقب «پسران آفتاب» را داده‌اند و از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی آن‌ها در بیمارستانی در شهر اسلام‌آباد پاکستان تحت نظر هستند. هزینه مراقبت و درمان آن‌ها رایگان است و تاکنون بیش از ۳۰۰ تست پزشکی روی آن‌ها انجام شده است. اولین چیزی که دکترها در این باره حدس زدند این مسئله بود که وضعیت این دو کودک فقط به نور خورشید ربط دارد تا زمانی از روز که دچار این مشکل می‌شوند. اما این فرضیه خیلی زود مردود شد چراکه متخصصان نشان دادند که این دو کودک در طول روز قادرند در یک اتاق تاریک و بسته بدون مشکل زندگی کنند. همچنین مشخص شد این کودکان از فلج موقت که به دلیل آسیب دیدن عصب‌ها ایجاد می‌شود یا فلج در خواب که بدن در فاز REM دچار آن می‌شود، رنج نمی‌برند.
 
متخصصان بیش‌تر احتمال می‌دهند دلیل این وضعیت منحصربه‌فرد، ژنتیکی باشد چراکه مادر و پدر این دو کودک فامیل نزدیک (با یک پدربزرگ یا مادربزرگ مشترک) هستند؛ چنین ازدواج‌هایی در پاکستان عمل بسیار رایجی است. با این وجود، متخصصان درباره ژن‌هایی که باعث چنین تاثیر عجیبی روی انسان‌ها می‌شوند مطمئن نیستند.
 
دو برادر دیگر که دقیقا همین وضعیت را داشتند، در این فامیل مرده‌اند، اما این دو کودک خواهری دارند که چنین مشکلی ندارد. متخصصان اکنون در حال جمع‌آوری خاک و هوا از خانه‌ روستایی‌اند که این دو کودک در آن زندگی می‌کنند. همچنین نمونه خون این دو برادر برای تست ژنتیک و بررسی‌های دیگر به کشورهای دیگر ارسال شده است.
 
خبر خوب این است که دکترها هم‌اکنون به شیوه‌ای در درمان رسیده‌اند که باعث شده این دو کودک در وضعیتی نسبتا نرمالی باشند اما هنوز تا پیدا کردن ریشه این بیماری و روش درمان قطعی آن راه زیادی باقی مانده است.
 
منبع: sciencealert
نظرات ثبت شده (13)
ابوالفضل رودگر photo
ابوالفضل رودگر یکشنبه، ۰۷ آذر ۱۳۹۵
بسيار جالب بود
امیر قربانی photo
امیر قربانی شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۵
خیلی ناراحت کننده است که دو فرد (کودک با سن کم دچار بیماری عجیب می شوند و مطلب جالب تر این است که انسان نمیتواند بعضی از بیماری ها را تشخیص دهد که چه بیماری هست حالا چه برسه به درمان ان و حال انسان متوجه میشود که انسان چقدر ضعیفه!!
کزازی photo
کزازی چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
سلام، اول از صمیم قلبم سلامتی رو برای این بچه ها و همه بیماران میخوام و دوم این که تو دنیای عجیب امروز وقتی از بیماری های عجیب و جالبی مثل بیماری گرگی میشنویم، شنیدن این خبر برای من جای تعجبی نداشت!
ZZgulu kh photo
ZZgulu kh جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۹۵
سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم آیا به نسیت عوض شدن طول روز و شب در فصل های مختلف این قضیه تغییر میکنه؟ با عوض شدن منطقه زمانی چطور ؟ در وقع میخوام بدونم اصلا ربطی به روز وشب داره یا تو یه چرخه حدودا 24 ساعته این اتفاق مدام تکرار میشه؟
سروش عباسی photo
سروش عباسی چهارشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۵
شاید دلایل علمی رو در جهت درمان به دلایلی نمی خوان بگن . هیچ چیز بعید نیست و أین موارد سابقه داشته .
Analyst chemist photo
Analyst chemist یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵
اگر مشکل از نور خورشید هست که باید بشه شبیه سازی روز رو براشون انجام بدن
مجید کو ت زری esle { مجید کو ت زری }
مجید کو ت زری سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) توی متن نوشته که این فرضیه رد شده ، به علت این که در اتاق تاریک و در زمان روز فلج نبودند ،،
سهیل  کریمی photo
سهیل کریمی شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵
سوالی که پیش میاد اینه که چطور با وجود علت ناشناخته به درمان نسبی و حتی غیر قطعی رسیدن!!!؟؟
محسن حسینی رنجبر esle { محسن حسینی رنجبر }
محسن حسینی رنجبر یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) این یک خبره که منتشر شده نه یک مقاله‌ی علمی؛ دلیلی نداره قبل از چاپ مقالات مرتبط با این تحقیق اطلاعات اضافه به خبرگزاریها داده بشه
سهیل  کریمی esle { سهیل  کریمی }
سهیل کریمی دوشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) منظور از اطلاعات اضافی چیه دوست من!؟ ام آر آی و نوار مغز و جواب آنالیز خون و آب نخاع که نخواستم! خبر منتشر شده جنبه منطقی طی کنه کفایت میکنه، که با احترامی که برای آقای شکیب قایلم، این خبر در بند آخر اینطور نبوده، البته خاطر نشان میکنم سایر منابع منتشر کننده این خبر بند آخر را ذکر نکردن....
مجید کو ت زری esle { مجید کو ت زری }
مجید کو ت زری سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) The good news is that the doctors have been trialling a range of medicines on the boys to help relieve the condition, and have had some positive results.  "These boys will now hopefully have a near-normal life with the help of the medicines," Akram told Barcroft Media. شاید شکل ترجمه باعث گمراهی شما شده ، خبر را از روی منبع اصلی مرور کنید ، به نظر می آد که بعضی از شکل درمان ها بدون دانستن علت اصلی و به صورت تجربی روی این دوبرادر امتحان شدند و باعث بهبودی هم شدند ،
سیاوش غلامی photo
سیاوش غلامی شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵
عجب...این مدلشو دیگه ندیده بودیم، امیدوارم یه راه پیدا بشه زود خوب بشن
ساسان پناهی photo
ساسان پناهی شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵
شگفت انگيزه، باور کن همش تقصیر آمریکاس، مرگ بر آمریکا😝