۷ نکته بسیار مهم که پیش از ازدواج باید آن‌ها را بدانید

۷ نکته بسیار مهم که پیش از ازدواج باید آن‌ها را بدانید

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۱۰/۲۳

6438

بار بازدید شده
facts-relationships-everyone-should-know-before-married در این مطلب می‌خواهیم ۷ نکته بسیار مهم را که پیش از ازدواج باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید به شما معرفی می‌کنیم.
6438
۷ نکته بسیار مهم که پیش از ازدواج باید آن‌ها را بدانید
Vidoal
4.21
۷ نکته بسیار مهم که پیش از ازدواج باید آن‌ها را بدانید
آمار ازدواج طی سال‌های اخیر در سراسر جهان کاهش یافته و در کشور ما هم این امر وجود دارد. اما با این همه نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ازدواج کردن و مزدوج ماندن یکی از بهترین کارهایی است که یک فرد می‌تواند برای خود انجام دهد. نیویورک تایمز در این مورد نوشته: «افراد متاهل نسبت به افراد مجرد زندگی شادتری دارند و از وضعیت خود راضی‌‌ترند، به‌ویژه در زمان‌های پراسترس‌تر زندگی مثل دوران بحران میان‌سالی».

اما شاید بخشی از دلایل پایین آمدن آمار ازدواج در کشورهای مختلف، جدا از عوامل اجتماعی، اقتصادی و غیره، عدم آشنایی کامل با حقایق مرتبط با این پدیده باشد. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم ۷ نکته بسیار مهم را که پیش از ازدواج باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید به شما معرفی می‌کنیم.

اگر تا ۲۳ سالگی برای ازدواج صبر کنید، احتمال طلاق گرفتن شما کاهش می‌یابد.
نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده نشان می‌دهد ۶۰ درصد آمریکایی‌هایی که در ۱۸سالگی ازدواج کرده‌اند، از همسر خود جدا شده‌اند. در حالی که این آمار در مورد افراد ۲۳ساله حدود ۳۰ درصد است. وب‌سایت آتلانتیک در این زمینه نوشته: «نتایج تمامی مطالعات نشان می‌دهد آمار طلاق در میان افرادی که در سن پایین ازدواج می‌کنند نسبت به سنین دیگر بسیار بالاتر است چراکه افراد در چنین سنی برای انتخاب یک همسر مناسب به‌قدر کافی بالغ نشده‌اند». البته لازم به ذکر است که این پژوهش‌ها در کشور آمریکا انجام شده و به نظر می‌رسد در کشور ما نیز نیاز به چنین مطالعه‌ای است. با این حال نتایج آن به طور کلی دور از منطق نیست. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب «چه زمانی از سال طلاق به بیش‌ترین حد خود می‌رسد؟» (لینک) را نیز مطالعه کنید.

فاز «عاشقی» حدود یک‌سال طول می‌کشد.
فاز «ماه عسل» یعنی دوره‌ای که افراد به‌شدت به هم عشق می‌ورزند، احساس عمیق جذابیت و توجه به یکدیگر دارند و همچنین همسرشان ایده‌آل‌ترین فرد روی زمین از نگاه آن‌هاست، برای همیشه طول نمی‌کشد. طبق نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه پاویا در ایتالیا انجام شده این فاز از رابطه زن و شوهری حدود یک‌سال دوام دارد.
 

ناگهان متوجه می‌شوید که شما در زندگی فقط یک نفر نیستید.
وقتی زندگی مشترک‌تان شروع می‌شود، شما متوجه می‌شوید که اولویت‌ها و میزان تحمل‌تان تغییر کرده است. الین بادر، مشاوره خانواده، می‌گوید: «انسان‌ها باید با این موضوع کنار بیایند که آن‌ها با همسرشان انسان‌های کاملا مختلفی‌اند. انسان‌ها با هم متفاوت‌اند؛ آن‌ها ایده‌ها، احساسات و علائق مختلفی دارند». ازدواج یک سیر تکاملی پراسترس اما ضروری است و کسی که به تفاوت‌های خود با همسرش احترام بگذارد و آن‌ها را درک کند، قطعا ازدواج موفقی خواهد داشت.

اگر شما از شنیدن خبر خوب همسر خود خوش‌حال شوید، رابطه خوبی با هم خواهید داشت.
نتایج مطالعات متعدد نشان می‌دهد زوج‌هایی که فعالانه اتفاقات خوش زندگی یکدیگر را جشن می‌گیرند، رابطه بهتر و سالم‌تری نسبت به دیگران دارند. برای مثال فرض کنید زنی به خانه آمده و خبر موفقیت و دستاوردی را به همسر خود می‌گوید. در این حالت بهترین کار واکنش «سازنده و فعالانه» است. اما واکنش‌ها در چنین موقعیتی چه می‌تواند باشد:
- یک واکنش سازنده فعالانه همراه با اشتیاق حمایت‌گرانه: «عالیه عزیزم. می‌دونستم از پس این کار بر‌می‌آی. واقعا براش تلاش زیادی کردی».
- یک واکنش سازنده منفعلانه با درک موقعیت همراه با یک لبخند و یک جمله ساده: «خیلی خبر خوبیه».
- یک واکنش مخرب فعالانه که از اهمیت موضوع کم می‌کند: «این یعنی می‌خوای بیش‌تر سر کار بمونی؟ مطمئنی از عهده این کار برمی‌آی؟».
- و سرانجام یک واکنش مخرب منفعلانه که اصلا خبر خوب را نادیده می‌گیرد: «واقعا؟ می‌دونی امروز وقتی داشتم می‌اومدم خونه چه اتفاقی برام افتاد؟».

شادترین ازدواج‌ها بین زوج‌هایی است که رابطه‌شان مانند دو دوست صمیمی است.
نتایج پژوهش «اداره ملی تحقیقات اقتصادی» در آمریکا نشان می‌دهد که ازدواج سلامتی و خوشی را در زندگی افزایش می‌دهد و دلیل این امر دوستی و رفاقت است. نتایج این مطالعه که در آن میزان شادی افراد پیش و پس از ازدواج بررسی شد، نشان داد زوج‌هایی که با هم در رابطه مانند دو دوست هستند شادی، خوشی و سلامتی بیش‌تری را تجربه می‌کنند. نتایج این مطالعه نشان داد دوستی و رفاقت مکانیزم کلیدی‌ای است که می‌تواند ارتباط بین ازدواج و رضایت از زندگی را توضیح دهد.
 

هر چه سن زن و مرد به هم نزدیک‌تر باشد، احتمال جدایی آن‌ها کم‌تر است.
نتایج مطالعه روی ۳ هزار فرد آمریکایی که به‌تازگی ازدواج کرده یا جدا شده بودند نشان داد که اختلاف سنی زن و مرد ارتباط مستقیمی با مشکل در ازدواج و رابطه زناشویی آن‌ها دارد. مگان گاربر در وب‌سایت آتلانتیک نوشته: «نتایج این مطالعه نشان می‌دهد احتمال جدایی بین زوج‌هایی که یک‌سال با هم اختلاف سن دارند ۳ درصد بیش‌تر از زوج‌هایی است که هم‌سن‌اند؛ این عدد در بین زوج‌هایی که ۵ سال و زوج‌هایی که ۱۰ سال با هم اختلاف سن دارند به‌ترتیب ۱۸ و ۳۹ درصد است». در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب «ازدواج در چه سنی مناسب است؟» (لینک) را مطالعه کنید.

زوج‌هایی که کارهای خانه را در همکاری با هم انجام نمی‌دهند به‌سرعت از دست هم دلخور و آزرده می‌شوند.
بیش از ۶۰ درصد آمریکایی‌ها می‌گویند که انجام دادن کارهای روزمره نقشی اساسی در موفقیت ازدواج آن‌ها داشته است. پائولا شاچمن، نویسنده آمریکایی سیستمی را پیشنهاد می‌دهد که در آن هر فرد کاری را در خانه انجام می‌دهد که در آن توانمندتر است. او می‌گوید: «اگر شما در شستن ظرف توانایی بیش‌تری دارید تا یادآوری برای زنگ زدن به خویشاوندان، بهتر است ظرف‌ها را شما  بشورید و یادآوری تماس‌ها را به همسر خود بسپارید. بدیهی است که انجام این دو کار از هر کدام شما زمان کم‌تری می‌گیرد. در این حالت شما زمان بسیار بیش‌تری را در زندگی ذخیره می‌کنید، رابطه بهتری با همسر خود دارید و در نهایت ازدواج‌تان موفق‌تر است». در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب «توصیه‌های یک روان‌شناس برای بهبود روابط میان زن و مرد» (لینک) را مطالعه کنید.
سوالات و نظرات کاربران
1
نگار شرف الدین
نگار شرف الدین یکشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۶
خیلی عالی بود. خصوصا مطلب آخر درمورد همکاری در کارهای خونه. یکی از دلایل اصلی دلخوری خانم ها
0
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
خوب بود
0
الهام سادات خاندل
الهام سادات خاندل یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
من جایی این مطلب رو خوندم که باید با کسی ازدواج کرد که اگر باهات هم جنس بود بهترین دوستت می شد! به نظرم با خیلی از مطالب بالا هم هم جهت هست
0
مریم مدیررحمتی
مریم مدیررحمتی شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
بی پولی و بیکاری دلیل سرد شدن جوونا نسبت ب ازدواجه
0
باسط محمدی
باسط محمدی شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۵
خب به نظر منم بیکاری جوونا یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواجه
0
مهرداد میردامادی
مهرداد میردامادی سه شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۵
بعضی از والدین هم مقصر هستند که فرزندان را مجبور به ازدواج در سنین پایین می کنند
0
محمدمهدی رحیم پور
محمدمهدی رحیم پور دوشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۵
اختلاف سنی بین زوجین درصد بیشتری رو در تاثیر پذیری به خودش تعلق میگیره به دلیل نزدیک بودن عقاید و افکار به یکدیگر ولی داشتیم زوج هایی که تا ۲۰ سال اختلاف سنی داشتند ولی زندگیشان بر طبق مراد بود
0
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
از نظر حسی و عقلی همه موارد دقیقا درسته ولی اینجا ایران واقعا سخته واقعا اگر دختری هم بتونی دوش به دوش مردش سختی رو تحمل واقعا نمونس زندگی سخت شده باور کنید الگوهای مشکلات ازدواج کشور ما با همه کشورها فرق میکنه
0
میلاد کیهان پور
میلاد کیهان پور شنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۵
ازدواج خیلی امر مهمی می باشد. و هرکس برای انتخاب همسرش باید تحقیقات کافی رو کرده باشه و خدشم با طرفش بارها و بارها صحبت کرده باشه ببینه میتونه با اخلاق و روحیات طرف مقابلش کنار بیاد یا نه و ازدواج واقعا باید براسا منطق باشه نه فقط احساس
0
سیدسجاد حسینی
سیدسجاد حسینی شنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۵
فک میکنم علت اینکه طلاق در سن های ۱۸ سال بیشتر هنوز فرد در دوران جوانیش سیر میکنه و امادگی لازم رو نداره
0
عرفان اکبرزاده
عرفان اکبرزاده جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
واقعا درسته ولی متاسفانه جامعه ی ما به همه ی این مشکلات دچار شده بعد هم میگن طلاق زیاد شده
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
درست میگید. هر فرهنگی نیاز به بررسی مستقل داره.فرهنگ های غربی از یک سنخ هستند و فرهنگهای شرقی یا سنتی و شرقی هر کدام از یک سنخ. ممکنه کاهش ازدواج در فرهنگ غربی افزایش طلاق رو به دنبال داشته باشه و در فرهنگ خودمون وضع جور دیگه یا باشه. یا این که نه عوامل پنهان و آشکار زیادی در کار هستند و در زنئگی صمیمی بین زن و شوهر تاثیر دارند
0
منصوره سادات حسینی
منصوره سادات حسینی جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
ازدواج یک امری بسیار مقدس که نباید خیلی احساسی با آن برخورد کرد طبق این مقاله اگر مثل دو دوست باشند و از شادی هم شاد و غصه هم ناراحت به همدیگر اعتماد کامل را داشته باشند و احساس مسولیت و از خودگذشتگی طرفین جز دو عامل مهم در زندگی زناشویی میباشد
0
علی photo
علی جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
یه سوال خیلی بنیادی همیشه برای من این بوده که اصلا در ابتدایی ترین حالت فایده ازدواج برای فرضا من که یه پسرم چی میتونه باشه؟ اگر من میتونم توی زندگی مجردیم خوشحال باشم و به فکر به کمال رسیدن خودم باشم و وقت و هزینه و کار و تفریح رو به خودم اختصاص بدم چرا باید یه زندگی مشترک رو شروع کنم که از ابتداش با توقع ها و تلاش برای رسیدن به یه نرم جامعه و خانواده خودم و طرفم باعث بشه که از اون حالت آرامش خارج بشم ؟ چرا وقتی این همه مثال دیدیم از اطرافیانمون که بعد از ازدواج مشغله و درگیری فکر مالی عاطفیشون بیشتر شده ما هم باید سرفا مثل همه این کارو انجام بدیم ؟ چرایی ازدواج و فواید ازدواج برای منی که یه پسر 26 ساله هستم و زندگی راحتی تویمجردیم میتونم داشته باشم خیلی سوال بنیادیی هست.
0
مهدی رئوف photo
مهدی رئوف جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
اما من فکر میکنم علت اینکه در سن ۱۸ سالگی طلاق از ۲۳ سالگی بیشتره اینه که افراد بیشتر این حس رو دارند که هنوز اولشه و میتونن یه زندگی جدید رو شروع کنن. بهتره در رابطه با این موضوع میزان رضایت از زندگی در نظر گرفته بشه نه طلاق
0
سیاوش غلامی
سیاوش غلامی جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
چه توصیه های خوبی...ممنون‌میشم مقاله خای اینچنینی رو یه کم‌بیشتر کنید قطعا تاثیر گذار خواهد بود...
0
امید  صبوری
امید صبوری پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
ازدواج یکی بزرگترین و مهمترین تصمیمات زندگی انسانه تصمیمونو جدی بگیریم و به همه جنبه هاش نگاه کنیم
0
سیدمحسن حسینی
سیدمحسن حسینی پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
قطعا این آمار تو ایرانم به همین شکل خواهد بود حالا شاید با درصدای مختلف تر
0
alisina nazari
alisina nazari پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
امروزه نقش زنان در جامعه بیشتر شده وسطح توقعات بالا رفته بنابراین ازدواج سخت شده
0
ميثم رضايي photo
ميثم رضايي پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
خيلي خوب بود ولي موارديش تو كشور ما صدق نميكنه ، مواردي كه كاملا صحيح بود اينه هستش كمك در كارهاي منزل هستش شايد از نظر بقيه مسخره بياد ولي وقتي با همسرتون كاراي خونه رو انجام ميديد حس نزديكي بيشتر بهم ديگه رو داريد، مورد بعديم فاز عاشقي هستش كه كاملا باهاش موافقم شما دو دوست باشيد تا اخر زندگي خوبي خواهيد داشت ، دوستاني كه فلز عاشقي دارن حتما حتما اون مورد رو مد نظر قرار بدن، دركل ازدواج يعني دوست بودن و همكاري و همياري با شريكتون، حتي مسواك زدنتونم باهم باشه :) سپاس از سايت خوبتون :)
0
مرضیه امیری
مرضیه امیری پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
واقعا این نکته اخر درسته زوج هایی که کمک بهم نمیکنن اکثر اوقات از دست هم ناراحتن... مطلب اموزنده بود...