آیا مغز ریاضی‌دانان بزرگ با مغز انسان‌های معمولی متفاوت است؟

آیا مغز ریاضی‌دانان بزرگ با مغز انسان‌های معمولی متفاوت است؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۳/۲۲

6633

بار بازدید شده
Mathematics-and-the-Brain چگونه ریاضی‌دانان بزرگ تاریخ مثل استفان هاوکینگ و آلبرت انیشتین فکر می‌کردند و چگونه می‌توانستند درک درست و واضحی از مفاهیم بنیادین علم ریاضی داشته باشند و سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل جهان هستی ...
6633
آیا مغز ریاضی‌دانان بزرگ با مغز انسان‌های معمولی متفاوت است؟
Vidoal
4.4
آیا مغز ریاضی‌دانان بزرگ با مغز انسان‌های معمولی متفاوت است؟
چگونه ریاضی‌دانان بزرگ تاریخ مثل استفان هاوکینگ و آلبرت انیشتین فکر می‌کردند و چگونه می‌توانستند درک درست و واضحی از مفاهیم بنیادین علم ریاضی داشته باشند و سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل جهان هستی را حل کنند؟ آیا این سطح از تفکر و دانش نتیجه پشتکار و کار سخت و طولانی است یا مغز چنین افرادی به طور کلی با دیگر مردم زمین متفاوت است؟ اگر شما هم مانند ما پیشتر به این پرسش‌ها فکر کرده‌اید و جوابی برای آن نیافته‌اید، نگران نباشید، عصب‌شناسان پاسخ آن را یافته‌اند.
 

برای پژوهش‌گران مبحث اصلی در این زمینه این موضوع است که ریاضی‌دانان در حل مسائل پیچیده و بغرنج از چه بخش‌هایی از مغزشان استفاده می‌کنند، به‌ویژه اگر فرض کنیم انسان‌ها هنگام حل مسائل ریاضی و استفاده از زبان از بخش‌های مشترکی از مغزشان استفاده می‌کنند. پیرو همین موضوع، پژوهش‌گران در یک مطالعه جدید تمرکز خود را بر این مسئله گذاشته و در پی پاسخ این پرسش بوده که هنگام حل مسائل پیچیده ریاضی چه بخش‌هایی از مغز درگیر می‌شوند و در پی آن، چه توانمندی‌های دیگری در انسان رشد می‌کند؟

در این پژوهش که توسط محققان دانشگاه پاریس در فرانسه انجام شده، مغز 15 ریاضی‌دان برتر و 15 فرد دانشگاهی که در رشته‌های دیگر فعال‌اند زیر دستگاه اسکن fMRI * رفت و در این حین از آن‌ها سوالاتی پرسیده شد که جواب آن‌ها آری و خیر بود. برخی از این پرسش‌ها در حوزه ریاضی و برخی دیگر زبان‌-محور بود. در این آزمایش، پژوهش‌گران دریافتند که در حالت عادی مسائل زبان-محور در همان بخش‌های مربوط به زبان در مغز پردازش می‌شوند، اما وقتی همین پرسش‌ها در کنار پرسش‌هایی که نیاز به پردازش بسیار پیشرفته داشت پرسیده می‌شد، ریاضی‌دانان از مناطق جداری، تمپورال جلویی و جلویی مغز خود برای حل آن‌ها استفاده می‌کردند. در مورد افراد غیرریاضی‌دانان هیچ بخشی از مغز آن‌ها درگیر نمی‌شد چراکه آن‌ها قادر به درک مسائل ریاضی مطرح‌شده نبودند.
 

یکی از پژوهش‌گران در این زمینه می‌گوید: «از آن‌جایی که افراد غیرریاضی‌دان توانایی درک مسائل پیچیده ریاضی را نداشتند، فقط زمانی بخش‌های مربوط به حل مسائل ریاضی در آن‌ها درگیر می‌شد که از آن پرسش‌هایی کلی در مورد اعداد و فرمول‌های ریاضی پرسیده می‌شد».

با این اوصاف، تمام این حرف‌ها به چه معنی است؟ ماحصل تمامی این پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مسائل ریاضی صرف‌نظر از اینکه چقدر پیچیده یا ساده‌اند، در مناطق مشخص و معینی از مغز ریاضی‌دانان برتر پردازش می‌شوند. برای مثال، وقتی استفان هاوکینگ در حال بررسی دسته چک خود است از همان بخش‌هایی از مغزش استفاده می‌کند که وقتی در حال محاسبه برخی مسائل ریاضی پیچیده مربوط به سیاه‌چاله‌هاست. درست است که بررسی دسته چک و حل مسائل مربوط به سیاه‌چاله‌ها کاملا دو موضوع متفاوت‌اند اما فکر کردن به آن‌ها در بخش مشخصی از مغز هاوکینگ پردازش می‌شود. بنابراین، این موضوع نشان می‌دهد که ریاضی‌دانان کاملا از نواحی دیگری از مغز خود هنگام فکر کردن به مسائل مختلف استفاده می‌کنند.

دانیل انصاری، عصب‌شناس شناختی (Cognitive Neuroscientist) و یکی از پژوهش‌گران ارشد دانشگاه وسترن اُنتاریو کانادا، درباره این پژوهش و نتایج آن می‌گوید: «همه ما قادریم حساب‌ و کتاب‌های معمولی روزانه خود را به راحتی انجام دهیم و در این مورد از بخش‌های مشخصی از مغز خود استفاده می‌کنیم اما فقط تعداد بسیار اندکی از ما با مسائل بغرنج و دشوار ریاضی سر و کار دارند. با این حال، ما هنوز نمی‌دانیم که آیا اگر یک ریاضی‌دان خبره شویم شیوه‌ای که حساب و کتاب‌های روزانه خود را انجام می‌دهیم تغییر می‌کند یا اصولا برای چنین کاری نیاز به به‌کارگیری مفاهیم سطح بالای ریاضی است».

در پایان باید گفت این پژوهش در خود یک گام بعدی منطقی برای پژوهش‌گران دارد تا بتوانند درک تازه‌ای از ذهن و مغز برخی از بزرگ‌ترین ریاضی‌دانان و تئوریسین‌های بزرگ زمان ما ارائه کنند.

* fMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging)

منبع: ScienceAlert
سوالات و نظرات کاربران
0
فاطمه حسینی
فاطمه حسینی یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۵
خب اونا چجوری بعضی از قسمت های مغزشون رو فعال میکردن
0
فاطمه مرادی
فاطمه مرادی جمعه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۸
(پاسخ) خود به خود
0
فاطمه مرادی
آویسا قناد قهاری جمعه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۸
لطفا فیلمی هم راجب این موضوع درست کنید.................... ممنون البته که موضوع های جذابی دارید. میشه در باره ی اینکه هوش ارثی است یا نه و چیز هایی از قبال این چیز ها به صورت فیلم بگذارید چون خوندن خیلی زیاد این جور مطالب برای بچه ها ککمی خسته کننده است و بچه هایی مثل بچه های من که به سایت شما خیلی علاقه مند هستند یکم طولانی است و اینکه سایت به این خوبی بخواد طرفداراشو از دست بده خیلی بده................... (لطفا جوابمو بدین که از دو سال تایپ کردن حد اقل یک راهنمایی گیرم اومده باشه)......
1
حسن ثریابند
حسن ثریابند یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پاسخی به سوال داده نشد که آیا باهم فرق میکنن یا نه. بالاخره یه انسان معمولی میتونه ریاضی دان بشه یا نه
2
محمد امیر نجفقلی طهرانی
محمد امیر نجفقلی طهرانی دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
اخر متوجه نشدم که ادمی های عادی هم میتونن ریاضی دان بشن یا نه ؟
0
aria photo
aria دوشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
زحمت کشیدید ، اما مانند دیگر موضوع های خوبتون که تکلیف مارو روشن میکنه نبود ، درسش های پاسخ داده نشده در موضوع ، بزرگ بود یا نه ، همه میتونند مانند اونها بشن یا فیزیک اونها فرق میکنه ، مغز من اگهذبزرگ بود حتما متوجه میشدم 😂
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۱۲ آذر ۱۳۹۵
اخرش مغز ریاضیدان ها بزرگ تر هست?
1
مهدیه میری
مهدیه میری جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) این مسئله ربطی به بزرگی یا کوچکی مغز نداره بلکه توانایی فرد در استفاده مناسب از قسمت های مختلف مغزه و البته تحقیقات در این زمینه ادامه داره
0
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵
البته خیلی ها ممکنه اتعداد و حوصله ریاضی و نداشته باشن. پس تکلیف اونا چیه؟؟
0
مصطفی .
مصطفی ک شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
میگن مغز انیشتین هنوز نکه داشتن که روش بررسی و آزمایش کنن
2
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
باز اين سوال باقي ميماند كه رياضيدانان بر اساس هوش خدادادي ز قسمتهاي خاصي از مغز استفاده مي كنند يا خير ، طبق روشها و تمرين هايي از اين روش بهره مي برند.؟
1
اردشیر photo
اردشیر شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۵
سلام ممنون از مقالتون ولی حالا فرق داره یا نداره؟