موسیقی ایرانی

بهمن

کاظمی

۱۳۹۵/۰۷/۱۰ ۱۲:۵۶ ب.ظ

427

بار بازدید شده

راست پنجگاه

راست پنجگاه
راست پنجگاه شباهت زیادی به ماهور دارد ولی میشود گفت مجموعه ای از گوشه ها و جمع بندی بقیه دستگاه ها است به همین دلیل راست پنج گاه آخرین دستگاه برای آموزش است.همانطور که میدانید منابع موسیقی ایرانی در چهار رده تقسیم بندی میشوند 1. روضه خوانی که ویژه علمای آن زمان بوده اند که علاوه بر علوم دینی با سایر علوم از جمله طب، نجوم ، ریاضیات و موسیقی آشنایی کامل داشته اند. 2. تعزیه خوانی که خود به نوعی دانشگاهی برای فراگیری موسیقی محسوب میشد به طوری که در ابتدا کودکان که وارد تعزیه میشدند از طفلان یا بچه خوانی شروع میکردند و به تدریج که بزرگ میشدند ایام نوجوانی را با علی اکبر خوانی (دستگاه سه گاه) می گذراندند. گاه در آن سالها نغمه هایی از زینب میخواندند (گبری ویتیمک در آواز ابوعطا) در هنگام جوانی و میانسالی حر میخواندند (چهارگاه) و سرانجام پس از سالها ممارست به مقام و مرتبه امام خوانی میرسیدند که مرور دستگاه های نوا و راست پنجگاه بود. 3.نوحه خوانی که منشأ و مرجع تصنیف ها و ترانه ها بود. 4.آخرین گروه موسیقی دانان مطربان که ویژه مراسم جشن و سرور یا میهمانی های خاص اشراف و اعیان و دربار بودند.به همین دلیل در بالاترین مرتبه این دسته برای مثال میرزا عبداله و گروه نوازندگانش قرار داشتند که در فرهنگ قاجاری آن زمان عمله طرب خاصه نامیده میشدند.
نظرات ثبت شده (7)
سعید کردسدهی
سعید کردسدهی شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
به نظر من استاد جلال الدین محمد تاج اصفهانی که استاد بزرگانی همچون نصر الله معین، محمد رضا شجریان و .... بوده استاد بی بدیل موسیقی ایران بودند. روحشان شاد
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
به نظرم خیلی سخت میشه به این نتیجه رسید که شاعران کشور ما همان موسیقیدان ها هستند. البته بسیاری از علمای مذهبی ما موسیقیدان بوده اند و گونه های خاص و اصیلی از موسیقی در زمانهای قدیم به صورت مداحی و روضه در مراسم مذهبی رواج داشته است.
مصطفی کهن
مصطفی ک یکشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۵
جال بود مخصوصن اطلاعات و تکه صداهایی درباره دستگاههای موسیقی ایرانی
نونا جهانشاهی
نونا جهانشاهی سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
مفید و مختصر و البته هوشمندانه این مجموعه داستان موسیقی رو خیلی دوست داشتم ممنون
احسان شایگان
احسان شایگان سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۵
موسیقی ایرانی هفت دستگاه(شور،همایون،ماهور،راست پنجگاه،سه گاه،نوا) و پنج آواز(دشتی،بیات ترک،ابوعطا،افشاری،اصفهان) داره که مشتق از دستگاه ها هستند و حال و هواشون یه مقدار متفاوت هست،نکته جااب در مورد نورعلی خان هم اینه که این نابغه موسیقی نابینا بوده.
فاطمه صیامی دولق
فاطمه صیامی دولق دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
خیبی خوب بود اطلاعات موسیقیم خیلی کم بود
سجاد مظفري
سجاد مظفري چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۵
خیلی خوب بود ، تا الان هیچ اطلاعاتی در مورد دستگاه های مسیقی ایرانی نداشتم